🤗سه رفتاری که استرس شما را به صورتی بیمارگون و غیرمفید پایین می آورد:

✔۱.خرید کردن
یکی از رفتارهایی که بصورت ناخودآگاه استرس را پایین می آورد ولی مخرب و ناپخته است ، خرید کردن می باشد. زمانی که شما بدون نیاز اصلی به چیزی ، به یکباره خودتان را در حال خرید کردن اقلام و وسایلی می بینید که تصمیمی از قبل برای آن نداشتید و اصولا جز الزامات کنونی شما نبوده است ، آگاه باشید که بصورت پنهانی در حال دور زدن استرس زندگیتان هستید.

✔۲.خوابیدن
وقتی زمان خوابیدن شما زیاد شده است و شما برخلاف همیشه ، زیادتر از حد معمول می خوابید ، این احتمال وجود دارد که درگیر یک مسئله استرس زا می باشید. خوابیدن یکی از مکانیسم های ناپخته و خام برای کنار ماندن از وضعیت مسئله است. و به زبان دیگر ، سیستم ایمنی روانی شما ، از طریق افزایش میزان خواب ، حالت هوشیاری را از شما می گیرد.

✔۳.خوردن
بدن ما دارای دو سیستم عصبی است: سمپاتیک و پاراسمپاتیک.
وقتی دچار استرس هستیم سیستم عصبی سمپاتیک ما فعال است و به ما راهبردهای جنگ و گریز نشان می دهد. در این حالت هورمونهای استرس در سطح خون بسیار هستند. یکی از راه هایی که بدن ما ابداع می کند ، مشغول داشتن خود به صورت ناخودآگاه با رفتاری مثل خوردن است. خوردن یک رفتار فعال کننده سیستم پاراسمپاتیک است. در بیماری بولیمیا یا پرخوری عصبی ، افراد دارای یک استرس پنهان هستند که فقط با خوردن و زیاد خوردن خودشان را آرام می کنند.

مهسا پورعلی

اختلالات

استرسروانشناسي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *