مشاوره کودک چیست و چرا باید به مشاور کودک مراجعه کرد؟

مشاوره کودک در واقع روان درمانی مربوط به کودکان و نوجوانان است. در مشاوره کودک وضعیت سلامت روان کودک یا نوجوان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. بسیاری از مسائل مربوط به این سنین با بزرگسالی مشابه است مثل ترس، اضطراب، افسردگی و مواجهه با سوگ؛ اما به دلیل تفاوت‌های کودکان در سطح رشدی، نحوه درمان و برخورد با آن‌ها اندکی تفاوت خواهد داشت. هدف از مشاوره کودک تبدیل کردن مشکلات به مسائلی قابل حل و افزایش سطح سلامت روان کودکان و نوجوانان است.

اهمیت و کاربرد مشاوره کودک 

مشاوره کودک در ارتقای سلامت روان کودکان بسیار موثر است و برای آن کارهای مختلفی انجام می‌دهد، از جمله این خدمات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

1. بررسی اختلالات کودکان

کودکان نیز مانند بزرگسالان ممکن است دچار اختلالاتی در سطح روان شوند. از جمله اختلالات شایع در دوران کودکی می‌توان به بیش فعالی و نقص توجه ، اختلال سلوک، اختلالات یادگیری، افسردگی دوران کودکی و… اشاره کرد. بسیاری از والدین فکر می‌کنند که این مشکلات با گذر زمان به طور خود به خود بهبود می‌یابند و نیازی به کمک حرفه‌ای ندارند؛ در حالیکه ممکن است این اختلالات در طول زمان تشدید شده و هر چقدر دیرتر به آن‌ها پرداخته شود درمان آن‌ها نیز با مشکلات بیشتری مواجه گردد.

 

درمانگر در جلسات مشاوره با ارزیابی بهنگام اختلالات دوران کودکی برنامه درمانی متناسب با سن کودک شما را برای او تنظیم می‌کند و در صورت نیاز به روان‌پزشک نیز ارجاع داده می‌شود.

 

2.  بهبود روابط کودک و والدین

همه کودکان دارای خلق و خوی یکسانی نیستند. برخی از آن‌ها از ابتدا سخت‌تر ارتباط برقرار می‌کنند و لجبازی بیشتری با والدین خود دارند. این مسئله می‌تواند واکنش‌های نامناسبی را از سوی پدر و مادر برانگیزاند و اوضاع را دشوارتر کند. مشاوره کودک با انجام مداخلات متناسب به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های سازگاری خود را در برابر فرزندتان تقویت کنید و با برقراری ارتباط مؤثرتر نگذارید تا رابطه عاطفی میان شما و کودکتان خدشه‌دار شود.

 

3. بررسی وضعیت رشدی کودک

سرعت رشد در کودکان بسیار بالاتر از دیگر دوران است. مغز کودکان هر روز بیشتر از قبل تکامل می‌یابد و این امر باعث می‌شود که آن‌ها در هر دوره‌ای به یکسری توانایی‌های خاص دست پیدا کنند. برای مثال همه کودکان در سن خاصی شروع به حرف زدن، راه رفتن، بازی کردن و… می‌کنند.

به عنوان والدین باید نسبت به تأخیر در انجام هریک از این موارد هشیار باشید زیرا عملکرد کودکتان بازتابی از رشد مغزی او محسوب می‌شود. مشاوره کودک به شما کمک می‌کند تا در مورد وضعیت رشدی کودک خود اطلاعات بیش‌تری به دست بیاورید. هرچقدر زودتر در این باره اقدام کنید احتمال بهبود و جبران تاخیرات رشدی، بیشتر خواهد بود.

کودک و نوجوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *